Zapamiętaj auto
Wybierz swój samochód

Filtry samochodowe

Filtry samochodowe to jeden z podstawowych elementów wymiennych w każdym pojeździe. Powinny być dostosowane do wytycznych i wymogów opisanych przez producenta. Ich zadaniem jest oczyszczanie poszczególnych układów w aucie.

Jest 601 produktów.

Pokazano 1-16 z 601 pozycji

Aktywne filtry

Jakie rodzaje filtrów występują w samochodach?

W każdym samochodach występuje przeważnie kilka filtrów. Najbardziej popularnym i jednocześnie najważniejszym filtrem, który odpowiada za poprawną pracę silnika jest filtr oleju. Regularna wymiana filtra oleju jest bardzo istotną kwestią. Nie bez przyczyny jest on najczęściej wymienianym filtrem w samochodzie i obowiązkowa jest jego wymiana przy każdej wymianie oleju silnikowego. W skrócie można powiedzieć, że odpowiada on za prawidłowe działanie układu  smarowania, oczyszczając olej silnikowy z zanieczyszczeń, tak aby czysty olej mógł być dalej tłoczony do wszystkich współpracujących części silnika. Dodatkowo filtr oleju spełnia również inne funkcje takie jak przeciwdziałanie powstawaniu korozji czy choćby odprowadzanie ciepła. 

Kolejnym bardzo ważnym filtrem w samochodzie jest filtr powietrza. Odpowiada on za to aby powietrze trafiające do silnika było możliwie jak najbardziej czyste. Zanieczyszczenia znajdujące się w zasysanym przez silnik powietrzu mają bezpośredni wpływ na proces spalania jak i na szybsze zużywanie się elementów pomiarowych i wykonawczych w układzie dolotowym takich jak np. przepływomierz. Dodatkowo znaczne zanieczyszczenie filtra powietrza ma bezpośredni wpływ na osiąganą przez silnik moc ponieważ spada jego wydajność i przepustowość.

Z kolei filtry paliwa odpowiadają za prawidłowe filtrowanie paliwa. Ich nieprawidłowe działanie przede wszystkim wpływa na spadek mocy silnika. Jeżeli auto nie przyśpiesza tak dynamicznie, jak wcześniej, wszelkie naprawy powinna poprzedzić wymiana filtra paliwa. Innym typowym objawem zapchanego filtra paliwa jest częste gaśnięcie silnika oraz problemy z jego uruchomieniem.

Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

Filtry samochodowe należy zmieniać regularnie co przewidziany przez producenta pojazdu przebieg lub w momencie, gdy samochód okazuje ich nieprawidłowe działanie. Zaleca się wymianę filtrów samochodowych nie rzadziej niż co roku, podczas regularnego serwisu olejowego. Przewody paliwowe wraz z filtrem również powinno sprawdzać co jakiś czas, zazwyczaj co rok lub dwa, ze względu na możliwość występowania korozji gdyż najczęściej znajdują się one pod podwoziem samochodu. Filtry samochodowe odpowiadają za prawidłową pracę całej jednostki. Powinny być zawsze drożne i czyste, by móc jak najlepiej spełniać swoje zadanie.

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło