Zapamiętaj auto
Wybierz swój samochód

Przeniesienie napędu

Układ przeniesienia napędu jest to układ połączonych ze sobą podzespołów, których zadaniem jest przeniesienie i zamiana energii mechanicznej wytwarzanej przez silnik na moment obrotowy na kołach jezdnych co powoduje poruszanie się samochodu. To z jaką sprawnością i precyzją układ napędowy będzie przekazywał moc bezpośrednio przełoży się na wyniki (takie jak przyspieszenie od 0 do 100km/h) osiągane przez nasz samochód ale również będzie miało bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas pokonywania kolejnych kilometrów.

Jest 67 produktów.

Pokazano 1-16 z 67 pozycji

Aktywne filtry

Z jakich elementów głównych składa się układ przeniesienia napędu?

W skrócie można napisać, że moc generowana przez silnik jest zamieniana na moment obrotowy i przekazywana do skrzyni biegów za pomocą sprzęgła. Dalej już w zależności od konkretnego modelu samochodu (FWD, RWD czy 4x4) moment obrotowy przekazywany jest na półosie napędowe lub wał napędowy. W tym drugim przypadku wał napędowy napędza mechanizm różnicowy, który finalnie przekazuje napęd na półosie napędowe.

Co możemy poprawić w układzie napędowym?

W zależności od naszego stylu jazdy oraz od mocy i momentu obrotowego generowanego przez nasz silnik może być konieczne aby zastosować mocniejsze sprzęgło. Seryjny zestaw sprzęgła, zwłaszcza w przypadku podnoszenia parametrów silnika (mocy i momentu) obrotowego, może nie być w stanie przenieść odpowiednio wysokiego momentu obrotowego i pojawią się uślizgi. Dodatkowo jeśli mamy samochód z tylnym napędem możemy zastosować blokadę LSD, lub zregenerować i wzmocnić istniejącą już blokadę dyferencjału tak aby moment obrotowy był przekazywany na dwa koła napędowe.

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło